Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 286 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Zdjęcia w galeriach.


patynowanie budynków (postarzanie)

środa, 20 czerwca 2007 12:06
Jeden z najprostszych sposóbów na patynowanie budynków (postarzanie) to pokrycie powierzchni farbą plakatową czarną. Oczywiście można użyć farb dedykowanych do tego celu, ale ja chciałbym zaprezentować tutaj tańszy sposób. Farbę należy nakładać na powierzchnię budynku w bardzo  nie dużych ilościach, najlepiej, żeby farba była lekko rozcieńczona tak aby móc zebrać jej nadmiar pędzlem ewentualnie szmatką. Kiedy mamy już nałożoną na budynek wartswę należy wetrzeć ją delikatnie w budynek (najlepiej jak jest porowata powierzchnia, wychodzą wtedy najlepsze efekty). Nadmiar należy zetrzeć dodając wody, aż uzyskamy pożądany efekt. Jeżeli  chodzi o ilość nakładanej farby trudno jest jednoznacznie ją sprecyzować, najlepiej zacząć próby na budynku albo części budynku, na którym możemy zrobić testy, zaczynamy oczywiście od mniejszych ilości farby, stopniowo dodając więcej aż efekt będzie satysfakcjonujący. Podsumowując trzeba poćwiczyć aby wiedzieć ile farby nałożyć jak bardzo ją rozcieńczyć i wcierać, przecierać :)
Podziel się
oceń
0
1

komentarze (28) | dodaj komentarz

obsadzanie budynku na dioramie / makiecie

piątek, 15 czerwca 2007 11:56
W celu obsadzenia budynku na makiecie i wkomponowaniu go w krajobraz można zastosować różne techniki, ja przedstawię jedną z prostszych i tańszych. Za przykład posłużył zameczek myśliwski Fallera, który umieściłem w lesie nad potokiem. Do wykonania diroamy potrzebne są następujące materiały:

- styropian (gradacja typowa)
- wikol
- barwnik do wikolu (zielony / brązowy)
- posypka (trawa / kwiaty / ściółka leśna)
- klej do styropianu
- choinki
- gips modelarski (można kupić w leroy) albo np. masa szpachlowa do sufitów i ścian knauffa
- woda

Narzędzia przydatne:

- nóż tapicerski (do cięcia styropianu)
- mała wiertarka z wiertłem około 3mm
- coś do dłubania w styropiania np. śrubokręt
- szpachelka do rozprowadzenia gipsu (ale najlepiej ręcznie w tym przypadku)

Zaczynamy od przycięcia głównej podstawy w kwadracie. Następnie ustawiamy zamek na płaskiej płycie w miejscu wedle uznania i robimy flamastrem jego obrys (podstawy). Zdejmujemy nasz zamek. W miejsu obrysowanym wykonujemy otwór, który później posłuży do przeprowadzenia oświetlenia do zameczku. Przechodzimy do drugiej warstwy styropianu, która będzie okalać zamek tak jakby był on obsadzony realistycznie w ziiemi. Najlepiej dociąc mniejsze kawałki styropianu i obłożyć nimi obiekt. Należy oczywiście dociąć je cyrka pod wymiar zamku. Aby z płaskie płyty styropianowej zrobić pagórki itp. najlepiej jest je żłobić jakimś narzędziem, nożem, śrubokrętem itp. Kiedy mamy już pożądane kształty a zamek jest nimi obłożony należy je przyklejić do płyty głownej (podstawy) klejem do styropianu. Najlepiej aby zameczek stał na płycie podczas oklejania, żeby mieć pewność, że będzie później pasował na swoje miejsce. Od frontu zamku jak widać na zdjęciach mamy rzekę, również robimy żłobienie ale głębsze bo w płycie stanowiącej podsawę zameczku. Kiedy mamy wykonane już wszystkie niezbędne profile rozrabuiamy gips z wodą, aż uzyskamy odpowiednią masę (papka). Zanimi położymy gips na styropian najlepiej zwilżyć pokrywaną nawierzchnię dodatkowo wodą. Po czym nakładamy gips i rozsmarowujemy go tak aby uzyskać ładne gładkie w stodsunku do chropowatego styropianu profile. Warstaw nie musi być gruba, wystarczy aby wypełnić pory w styropianie a po wierzchu jakieś 2,3 mm max. Gips musi wyschnąć. Po czym najlepiej w jakimś małym naczynku przygotowujemy wikol (może być specjalny klej do posypek, ale będzie na pewno droższy). Barwimy go na zielono bądź brunatno w zależności jai kolor podłoża będzie dominował, w tym przypadku zieleń. Barwimy wikol, ewentualnie można go rozcieńczyć z wodą jeśli jest za gęsty. Nanosimy klej(cienką warstwę) na powiuerzchnię, na której chcemy "posadzić" trawkę, ściółkę leśną itp. Po czym sypiemy posypkę. Aby uzyskać efekt stojącej trawy nie mając elektrosadzarki należy podbijać styropian od dołu, tzn. mówiąc prostu uderzać nie za mocno tak aby trawka naniesiona od góry podskakiwała, w tym momncie bez elektryzowania ułoży się w miarę pionowo, efekt będzie zapewne zadowalający. Kiedy wszystko przyschnie należy obsypać nadmiar trawki, którą można później ponownie wykorzystać. Jeżeli cała wymagana powierzchnia została pokryta i nie ma ubytków możemy przejść do osadzania drzewek. W tym celu najlepiej posłużyć się mini wiertarką i powiercić otworki, w które później włożymy choinki. Najlepiej robić to wiertełkiem z tego względu że gips jest dosyć kruchy lecz przy nawieracaniu nie pęknie a gwoździem nakłuwając go może popękać. I to było na tyle - wszystko gotowe. Mam nadzieję, że pomogłem początkującym modelarzom tym artykułem.

Eryk
Podziel się
oceń
1
0

komentarze (30) | dodaj komentarz

ST 44-003 Roco

sobota, 26 maja 2007 12:40
Roco wypuściło na rynek wreszcie PKP ST 44-003. Cena około 500zł. Epoka III, oświetlenie zmienne, prąd stały, złącze dekodera


Podziel się
oceń
0
2

komentarze (26) | dodaj komentarz

Modelarstwo kolejowe

sobota, 26 maja 2007 11:59

Modelarstwo kolejowe ma tradycję sięgającą początków historii kolejnictwa i występuje w różnych formach. Z racji dążenia do dokładnego odwzorowania wyglądu oryginalnych obiektów, jest to zwykle modelarstwo redukcyjne, ale jego szczególną cechą jest także zazwyczaj dążenie do budowania fukcjonalnych (jeżdżących) modeli.

Budowa sieci kolejowej w miniaturze czy to w formie zabawy, czy też wyrafinowanego odtworzenia rzeczywistości, to popularne hobby dla szerokich mas pasjonatów. Najpowszechniejsze jest kolekcjonowanie modeli lokomotyw, wagonów i architektury oraz urządzeń kolejowych produkowanych masowo, na ogół sprzedawanych w stanie już zmontowanym, napędzanych elektrycznie i nadających się do kompletowania w całe sieci kolejowe. Kolekcjonerzy takich modeli kolejowych nierzadko wykonują własnoręcznie lub z gotowych półproduktów makiety kolejowe imitujące koleje historyczne lub współczesne, razem z ich otoczeniem. Oprócz samej sieci kolejowej, makiety takie zawierają modele dworców i urządzeń kolejowych, a także fragmenty miast lub innej zabudowy oraz samochody i figurki ludzi, wychodząc daleko tematyką poza samo modelarstwo kolejowe i czasami osiągajac imponujące rozmiary i stopień odwzorowania wycinka krajobrazu. Nieco mniej popularne jest wykonywanie modeli pociągów samodzielnie albo przerabianie lub ulepszanie modeli fabrycznych, czy to w celu uzyskania jeżdżących modeli do wykorzystania na makietach, czy statycznych modeli wystawienniczych.

W modelarstwie kolejowym stosowane są zwykle ujednolicone skale0 (1:45), H0 (1:87), TT (1:120), NZ (1:220). Dla celów makiet kolejowych zwykle wykorzystywane są skale H0 i mniejsze, natomiast do nieruchomych modeli wystawienniczych skala 0 i większe. modelarskie, najpopularniejsze z nich to (1:160) i

Osobną, rzadko spotykaną gałęzią modelarstwa kolejowego jest budowanie funkcjonalnych modeli w bardzo dużych skalach, głównie tzw. kolei ogrodowych, wykorzystywanych na zewnątrz (m.in. skala G). Koleje ogrodowe często posiadają lokomotywy parowe, napędzane silnikami parowymi tak, jak oryginał. Zwykle nie są one dokładnymi kopiami oryginału, a jedynie nawiązują do niego zasadą działania. Takie były też najwcześniejsze modele kolejowe.

 

Żródło: wikipedia


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (19) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


poniedziałek, 26 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  0  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Blog dotyczy modelarstwa kolejowego w skali H0 1:87, wszystkie epoki, różne linie kolejowe. Ponadto porusza tematy z zakresu budowy makiet, dioram, wszystkich pobocznych zagadnień z tym zwiążanych...

więcej...

Blog dotyczy modelarstwa kolejowego w skali H0 1:87, wszystkie epoki, różne linie kolejowe. Ponadto porusza tematy z zakresu budowy makiet, dioram, wszystkich pobocznych zagadnień z tym zwiążanych, czyli budownictwo, samochody, postacie, techniki modelarskie, wykorzystanie elementów elektrycznych, elektronicznich, własne projekty i konstrukcje.

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 19366

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Money.pl

Pytamy.pl